Стандард 1. Структура студијског програма

Студијски програм садржи елементе утврђене законом.

Опис структуре и садржаја студијског програма са методама извођења наставе (највише 500 речи):

Назив студијског програма мастер академских студија је Мехатроника. Академски назив који се стиче је Мастер инжењер мехатронике (маст. инж. мехатрон). Исход процеса учења је знање које свршеним студентима омогућава примену на решавање проблема који се јављају у професији, коришћење стручне литературе и омогућава наставак студија у случају да се студенти за то определе.

Услови за упис на студијски програм су завршене основне студије са најмање 240 ЕСПБ. Упис студената, који су у претходном образовању остварили 240 ЕСПБ у одговарајућој образовној области, врши се на основу Конкурса који расписује Универзитет у Крагујевцу, а спроводи Факултет техничких наука у Чачку.

Студент стиче диплому ако у року предвиђеном Законом о високом образовању положи све испите прописане студијским програмом мастер академских студија Мехатронике и уради и одбрани мастер рад, те тако оствари 60 ЕСПБ. Мастер рад се ради из једног од предмета предвиђених програмом за који се студент определио. Вредност Мастер рада је 15 ЕСПБ. Осим дипломе, студенту се издаје и Додатак дипломи.

Студент који је започео мастер академске студије из научно стручне области Електротехничког и рачунарског инжењерства или машинског имжењерства, може да пређе на овај студијски програм у складу са критеријумима уписа и условима за поједине предмете, а према одлуци о признавању предмета које је положио на другом факултету или другом студијском програму.

Настава на дотичној групи се организује ако има довољан број студената који су се определили да је упишу. Уколико нема довољано кандидата настава се не организује или управа факултета доноси посебну одлуку о начину организовања наставе на дотичној студијској групи (менторски рад).

Студенти у оквиру студијске групе имају обавезне и изборне предмете. Изборни предмети се бирају из група предвиђених студијским програмом.

Основна знања и вештине студент стиче кроз интерактивну наставу, лабораторијски рад, самостално учење, студијски истраживачки рад, менторски рад и практичану наставу у радном окружењу. Током наставног процеса ставља се акценат на самосталан и истраживачки рад студента као и на његово појачано лично укључење у наставни процес. На предавањима се уз коришћење одговарајућих дидактичких средстава излаже предвиђено градиво, али се при томе студентима указује на истраживачке трендове у дотичној области. На вежбама које прате предавања решавају се конкретни задаци и излажу примери који додатно илуструју градиво. Вежбе могу да буду аудиторне, лабораторијске, рачунарске или рачунске. Део вежби може се одвијати и у фабрикама или другим институцијама.        

Контрола квалитета студијског програма спроводи се редовно и систематично путем самовредновања и спољашњом провером квалитета.

Евиденција:

Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције) - Прилог 1.1

www.ftn.kg.ac.rs