Прихватам
Овај сајт користи колачиће, уколико наставите са његовим коришћењем сматра се да сте сагласни са нашом политиком приватности.
Комплетна документација за студијски програм


СТУДИЈСКИ ПРОГРАМ МАШИНСКО ИНЖЕЊЕРСТВО

    Студијски програм Машинско инжењерство намењен је образовању машинских инжењера оспособљених за рад у машинској индустрији, образовању инжењера способних прилагођавању сталним променама у подручју примене информатике у индустрији и другим гранама технике.


    Звање које студент стиче након завршених основних струковних студија:
    Струковни инжењер машинства


    Трајање и обим студија
    3 године, 180 ЕСПБ

    Пријемни испит:
    Математика или Тест знања


ЗАШТО БАШ ОВАЈ СТУДИЈСКИ ПРОГРАМ?

  • - Зато што имамо традицију дугу преко 20 година и перманентно иновирамо студијски програм у складу са савременим трендовима у машинству и инжењерској информатици.
  • - Зато што ти нудимо широк спектар примене и коришћења инжењерских знања, знања из области производног машинства и информационих технологија с посебним нагласком на примену у подручју технике.
  • - Зато што ћеш изучавати предмете који су у складу са најновијим научним достигнућима у свету из области Машинства и инжењерске информатике.
  • - Зато што ћеш имати прилике да радиш у добро опремљеним рачунарским учионицама и лабораторијама са савременом лабораторијском опремом.
  • - Зато што омогућавамо образовање стручњака према актуелним захтевима радних места у индустрији.
  • - Зато што су наставници и сарадници ангажовани на овом студијском програму са дугим наставним и истраживачким искуством, отворени за комуникацију, сарадњу и подршку.
  • - Зато што нуди широк спектар могућности за запослење у различитим домаћим и светским престижним фирмама, што потврђују наши бивши студенти.
  • - Зато што оспособљавамо студенте за критичко размишљање и решавање инжењерских изазова.

КОЈА СЕ ЗНАЊА И ВЕШТИНЕ СТИЧУ ТОКОМ СТУДИЈА?

    Завршетком студија на овим модулима стичеш машинска и информатичка знања која можеш да употребиш у производним делатностима, превасходно где се врши прерада и обрада метала али и шире у оквиру других привредних грана (хемијска, прехрамбена, и тд).

    Студирањем на овом смеру добићеш темељна и практична знања из области машинског инжењерства, индустријског инжењерства, информатике, организације, што ће ти омогућити широки избор послова у подручју машинске индустрије, као и у сродним техничким гранама.


ГДЕ СЕ ЗАПОШЉАВАЈУ ИНЖЕЊЕРИ МАШИНСКОГ ИНЖЕЊЕРСТВА?

    Струковни инжењери Машинства и инжењерске информатике запошљавају се на пословима: израде и анализе конструктивне техничке документације, вођења процеса и управљања производним системима, пројектовања технолошких поступка израде машинских делова и контроле квалитета производа машинске идустрије, пројектовања у CAD/CAM системима, као и пројектовања, извођења и експлоатације рачунарских мрежа и интернет технологија, одржавања база података, информационих система и електронског пословања

    Инжењера Машинства и инжењерске информатике можете пронаћи на следећим пословима:


    • Примене рачунара у вођењу процеса и управљању производним системима,
    • Пројектовања у CAD /CAM системима,
    • Израде и анализе конструктивне техничке документације,
    • Пројектовања технолошког поступка израде машинских делова,
    • Организације рада на изради машинских делова , као и слапања и монтаже машинских склопова и система,
    • Контроле квалитета производа машинске идустрије,
    • Спровођења активности одржавања машинских система у разним гранама индустрије,
    • Набавке и продаје машинских производа.
    • Пројектовања, извођења и експлоатације рачунарских мрежа и интернет технологија,
    • Пројектовање, извођење и одржавање база података, информационих система и електронског пословања,
    • Набавке, изградње и одржавања рачунарских система и програмских производа,
    • Примене и одржавања рачунарских система за пројектовање у осталим струкама.

НАЧИН РЕАЛИЗАЦИЈЕ НАСТАВНОГ ПРОЦЕСА

Настава се изводи кроз једносеместралне предмете, који се реализују кроз предавања, аудиторне и лабораторијске вежбе у савремено опремљеним рачунарским учионицама и лабораторијама. Наставни материјали су доступни online. Провера знања се изводи кроз полагање колоквијума, пројектне задатке, семинарске радове и испите.

Колоквијум

Лабораторијске вежбе се изводе у малим групама уз присуство и подршку наставника.

 

Лабораторија за машинско инжењерство


САРАДЊА СА ПРИВРЕДОМ

Веома битан елемент у току студирања је успешно реализована Стручна пракса и Практична настава у неком од привредних субјеката Моравичког и околини. Квалитет струковних студија огледа се кроз велики број уговора о пословно-техничкој сарадњи где студенти могу обављати студијске праксе. Остварена је сарадња са многим фирмама, а неке од њих су: Компанија Слобода, Технички ремонтни, 9. септембар, Унипромет, Atenic Commerce, Alfaco инжењеринг, Словас, Технички ремонтни завод, STAX Technologies.

Веома битан елемент су и стручне екскурзије у фирмама где студенти додатно мотивишу за студирање и даље усавршавање како би лакше пронашли посао којим желе да се баве.

Такође, наши студенти су укључени у пројекте сарадње са привредом, током којих уче да решавају конкретне инжењерске проблеме и стичу практична знања.


МОГУЋНОСТ ДАЉЕГ ШКОЛОВАЊА И УСАВРШАВАЊА

    Поред основних струковних студија, студентима Машинског инжењерства пружамо могућност наставка образовања на вишем нивоу студија - мастер струковним студијама. Због компатибилности са студијским програмима Машинског инжењерства на бројим европским универзитетима, студенти имају могућност наставка школовања на мастер и докторским студијама у иностранству.


НАШИ СТУДЕНТИ


Сања Василић, Чачак
Инжењер техничког сектора, „STAX Technologies“, Чачак
„Част ми је и задовољство да сам кроз студирање учила од професора који су своје врхунско познавање струке преносили студентима на најефикаснији начин, подстучићи нас да стално идемо даље. За мене су то и сада драги професори који не заборављају своје студенте ни након завршетка студија. У жељи да своје знање применим и усавршим, у кратком року након дипломирања и стицања дипломе струковног инжењера машинства са јако добрим просеком пријавила сам се на конкурс једне од најуспешнијих компанија „STAX Technologies“ . Сада сам једна од запослених компаније „ STAX Technologies“ и поносна што ми је у свом граду Чачку, у свом окружењу пружена шанса да радим у својој струци са дивним људима и професионалцима.


ПРВА ГОДИНА
# Назив предмета С П В Д Е О/И
1 Примењена математика 1 3 2 0 6 О
2 Техничко цртање 1 2 2 0 6 О
3 Информатика и рачунарство 1 3 2 0 6 О
4 Енглески језик 1 1 2 2 0 6 О
5 Комуникационе вештине 1 2 2 0 6 О
6 Техничка механика 2 3 2 1 6 О
7 Машински материјали 2 3 2 0 6 О
8 Физика 2 2 2 1 6 О
9 Енглески језик 2 2 2 2 2 6 О
10 Инжењерска графика 2 3 2 0 6 О
ДРУГА ГОДИНА
# Назив предмета С П В Д Е О/И
11 Машински елементи 1 3 2 2 0 5 О
12 Организација производње 3 2 3 0 6 О
13 Обрада резањем 3 2 3 0 6 О
14 Отпорност материјала 3 3 3 0 7 О
15 Технологије заваривања 3 2 2 0 6 О
16 Машински елементи 2 4 2 2 0 7 О
17 Обрада деформисањем 4 2 2 0 5 О
18 Предмет изборног блока 1
Пројектовање технолошких процеса 4 2 2 0 5 И
Графичке машине 4 2 2 0 5 И
19 Алати за прераду полимера 4 2 2 0 7 О
20 Предмет изборног блока 2
Базе података 4 2 2 0 6 И
Методе и алати за управљање пројектом 4 2 2 0 6 И
ТРЕЋА ГОДИНА
# Назив предмета С П В Д Е О/И
21 Предмет изборног блока 3
Одржавање машина и опреме 5 2 2 0 7 И
Аутоматско управљање 5 2 2 1 7 И
22 Предмет изборног блока 4
Производни информациони системи 5 3 2 0 5 И
Пословни енглески 5 2 2 0 5 И
23 Алати и прибори 5 3 2 0 6 О
24 Предмет изборног блока 5
Управљање квалитетом 5 2 2 0 6 И
Безбедност на раду 5 2 2 1 6 И
25 Предмет изборног блока 6
Основи електротехнике 1 5 3 3 0 6 И
Електротермија 5 3 3 0 6 И
26 Мерење и контрола 6 3 2 0 6 О
27 Флексибилна аутоматизација 6 2 2 0 5 О
28 Хидраулика и пнеуматика 6 2 2 1 5 О
29 Компјутерско моделирање и анализа конструкције 6 3 2 0 5 О
30 Стручна пракса 6 0 0 0 3 О
31 Стручно-истраживачки рад 6 0 0 1 1 О
32 Завршни - дипломски рад 6 0 0 0 4 О
Основне струковне студије Машинско инжењерство имају за циљ школовање стручњака високог образовања у области машинског инжењерства, у оквиру поља техничко-технолошких наука.

Основни циљ студијског програма Основне струковне студије – Машинско инжењерство је школовање инжењера машинства са теоријским знањима и практичним вештинама потребним за рад у индустрији и привреди у целини, који својим радом треба да обезбеде развој и континуирани напредак својих радних окружења уз преношење стручних знања и вештина у области машинског инжењерства. Основни циљ овог студијског програма реализује се кроз наставне делатности у процесу образовања квалитетног инжењерског кадра у области машинског инжењерства.

Специфични циљеви студијског програма Основне стуковне студије – Машинско инжењерство су:
- Да студенти стекну знања и предметно-специфичне компетенције и вештине неопходне за ефикасно решавање инжењерских проблема и обављање послова и задатака у савременим технологијама, од пројектовања до производње и експлоатације, у областима: основних инжењерских дисциплина (математика, механика,..), општих техничких дисциплина из области машинства, електротехнике, информатике и рачунарства и примене савремених информационих технологија, флексибилне аутоматизаиције, као и стручно апликативних знања из области машинског инжењерства.
- Образовање и формирање стручњака неопходних за рад како у индустрији и привреди тако и у ванпривреди, а у циљу свеукупног даљег и бржег развоја државе и друштва;
- Развој одговарајућих професионалних ставова студената и етике струке;
- Упознавање студената са амбијентом у коме ће развијати професионалну каријеру и улогом и задацима инжењера;
- Формирање инжењерског кадра који ће по запошљавању бити подршка како привреди и индустрији тако и широј заједници (кроз израду инжењерских пројеката од значаја за развој привреде, индустрије, појединаца и заједнице, подршку државној администрацији при изради стратегија у области машинства и пружање оперативне подршке у њиховој реализацији, као и подршку развоју других сегмената друштвене заједнице);
- Оспособљавање студената да својим примењивим знањима обезбеде преношење стручних знања и вештина, развој струке, унапређење и креативност у областима које су садржајно везане за машинско инжењерство;
- Развијање свести студената о неопходности перманентног образовања и сталног надограђивања стечених знања и вештина;
- Стицање адекватних знања за успешан наставак студија на нивоу мастер струковних студија.

Поред наведеног, циљ студијског програма је и развој креативних способности и мишљења у разматрању проблема, развијање способности за тимски рад, овладавање стручним практичним вештинама потребним за рад на инжењерским пословима у подручју машинског инжењерства и наставак образовања.

Циљ студијског програма Машинско инжењерство је да образује кадрове који унапређују процес производње и развијају нове технологије и производе у области машинског инжењерства.

Циљеви студијског програма су усклађени са исказаним захтевима привредног развоја, тржишта рада и дефинисаним квалификацијским оквиром.
По завршетку студијског програма ОСС - Машинско инжењерство струковни инжењери машинства стичу бројне опште и предметно-специфичне компетенције и способни су да решавају реалне проблеме из праксе као и да наставе школовање уколико се за то определе. Компетенције укључују пре свега, развој критичког мишљења, способност анализе проблема, синтезе решења, предвиђање понашања одабраног решења са јасном представаом шта су добре а шта лоше стране одабраног решења.

Када је реч о специфичним способностима студента савладавањем студијског програма студент стиче темељно познавање и разумевање дисциплина свих одговарајућих струка, као и способност решавања конкретних проблема уз употребу научних метода и поступака. Обзиром на карактер студијског програма, посебно је важна способност повезивања основних знања из различитих области и њихова примена. Свршени студенти Машинског инжењерства су способни да на одговарајући начин напишу и презетују резултате свога рада. Током студија се инсистира на интезивном коришћењу информационо-комуникационих технологија. Свршени студенти овог нивоа студија поседују компетенције да:
• Пројектују систем, компоненту или процес, дају одговор на назначене потребе и анализирају и тумаче податке;
• Пројектују, организују и управљају производњом;
• Сагледавају и узимају у обзир социјалне, економске и еколошке аспекте и етичке принципе приликом развоја и примене решења;
• Раде ефикасно и као појединци у тиму у мултидисциплинарном окружењу, уз способност учења током целог живота;
• Примене стечена знања у пракси;
• Прилагоде се новонасталим ситуацијама у пракси;
• Континуирано прате савремене токове у својој струци укључујући употребу комуиникационо-информационих технологија, као и да повезују стечено знање из своје области са достигнућима из других научних дисциплина;
• Дају велики допринос померању границе знања у области машинства, у оквиру струковног и професионалног контекста и дају допринос стручно-технолошком и културном напретку друштва.
Назив предмета Сем. Обав./Изб.
doc Алати за прераду полимера 4 О
doc Алати и прибори 5 О
doc Аутоматско управљање 5 И
doc Базе података 4 И
doc Безбедност на раду 5 И
doc Графичке машине 4 И
doc Електротермија 5 И
doc Енглески језик 1 1 О
doc Енглески језик 2 2 О
doc Завршни - дипломски рад 6 О
doc Инжењерска графика 2 О
doc Информатика и рачунарство 1 О
doc Компјутерско моделирање и анализа конструкције 6 О
doc Комуникационе вештине 1 О
doc Машински елементи 1 3 О
doc Машински елементи 2 4 О
doc Машински материјали 2 О
doc Мерење и контрола 6 О
doc Методе и алати за управљање пројектом 4 И
doc Обрада деформисањем 4 О
doc Обрада резањем 3 О
doc Одржавање машина и опреме 5 И
doc Организација производње 3 О
doc Основи електротехнике 1 5 И
doc Отпорност материјала 3 О
doc Пословни енглески 5 И
doc Примењена математика 1 О
doc Пројектовање технолошких процеса 4 И
doc Производни информациони системи 5 И
doc Стручна пракса 6 О
doc Стручно-истраживачки рад 6 О
doc Техничка механика 2 О
doc Техничко цртање 1 О
doc Технологије заваривања 3 О
doc Управљање квалитетом 5 И
doc Физика 2 О
doc Флексибилна аутоматизација 6 О
doc Хидраулика и пнеуматика 6 О