Представници Факултета техничких наука у Чачку посетили Кину

20. 08. 2024

Представници Факултета техничких наука у Чачку, проф. др Данијела Милошевић, декан и проф. др Владимир Младеновић посетили су Beijing Jiatong University (Пекиншки Универзитет за транспорт) у оквиру завршних активности билатералног стратешког пројекта ’’Anomaly Detection of Surveillance Video Based on 5G EDGE Computing’’.

Договорене су даље заједничке активности у раду на поменутом пројекту, а посета је такође искоришћена за успостављање сарадње са другим компанијама, образовним институцијама и Националним научно-технолошким парком (Јing'an Park) Другог Политехничког Универзитета у Шангају.
Xy Jing, генерални директор Националног универзитетског научно-технолошког парка поздравио је посету декана факултета проф. др Данијеле Милошевић и проф. др Владимира Младеновића, и укратко представио основу и потребу оснивања парка Јing'an.

Након обиласка Јing'an кампуса, посећен је Shanghai Design, центар за промоцију дизајна града Шангаја. Zhang Zhan, председник Центра за промоцију дизајна града Шангаја, и Luo Zhiwei, директор, срдачно су примили госте из Србије и представили сврху центра за промоцију и изградњу шангајског "Града дизајна" као и развој индустрије креативног дизајна.
Представници Факултета техничких наука су имали прилику да посете и Tsinghua University Beijing, један од најпрестижнијих светских  универзитета, који је основан 1911. године и изузетно високо је рангиран на шангајској листи универзитета.

Проф. др Данијела Милошевић је затим упознала кинеске колеге са образовним системом, развојем науке и међународном сарадњом универзитета у Србији. Две стране су препознале предности међународне размене и проширења сарадње и изразили спремност за успостављање пословних контаката, заједничку промоцију, континуирано иновирање и интензивнији развој универзитетске размене.

Посете компанијама Baidu, Inchtek и SenseTime омогућиле су представницима Факултета техничких наука у Чачку да се упознају са импресивним напретком у области роботике, вештачке интелигенције и машинског учења као и пројектима паметних градова, управљања саобраћајем, прототиповима аутономних возила и енергетском ефикасношћу. Детаљна презентација о сајбер безбедности и интелигентном умрежавању возила је пружила значајан увид у покретање иновација међу технолошким лидерима на глобалном нивоу.

Делегација факултета је упознала кинеске партнере са својим истраживачким достигнућима и пројектом Универзитета у Крагујевцу у области вештачке интелигенције, сајбер безбедности и бежичних комуникација.
Затим је господин Zeng Jianjun, оснивач и генерални директор компаније Inchtek, представио развојни пут фирме од оснивања до данас, основне технологије и иновативне производе, а након тога је уприличена посета демонстрационој зони аутономне вожње у Пекингу. Представници Факултета техничких наука у Чачку су били импресионирани напредним технологијама и производима за аутономну вожњу, а имали су прилику и да пробном вожњом стекну искуство и увид у потенцијале аутономних возила.
Ова посета не само да је подстакла дубље разумевање између Кине и Србије у научно-технолошким областима, већ је и утрла пут за даљу међусобну сарадњу. Садржајном дискусијом обе стране су постигле договор о потенцијалним правцима сарадње и изразиле своју посвећеност  у јачању комуникације и будућим развојним плановима и иновативној пракси.

Посета свим образовним институцијама и компанијама је пружила јасну слику у будућност примене роботике и вештачке интелигенције, показујући на тај начин напредак који Кина континуирано прави у овој области.