На Факултету техничких наука у Чачку је одржана дводневна активност 21. и 22. октобра уз учешће Института за нуклеарне науке Винча. Пројекат под називом ,,Јачање истраживања нa Западном Балкану у offline и online праћењу и идентификацији извора атмосферских честица 2022-2025'' је финансиран из програма Европске уније за истраживање и иновације Horizon Europe HORIZON.4.1.
Скуп је званично отворио проф. др Небојша Митровић, продекан за науку на Факултету техничких наука у Чачку, а присутне је поздравила и др Mарија Јанковић, заменик директора департмана за истраживања на институту Винча.
Институт за нуклеарне науке Винча, институт од националног значаја за Републику Србију, и представници Факултета техничких наука, студенти и гости, који су путем видео линка пратили догађај, активно су учествовали у дискусији која је имала за циљ да пружи детаљан увид у опсег актуелних способности и капацитета Западног Балкана када су у питању научна и технолошка знања о програмској теми.
Унапређена истраживања и технологија, као и доступност технологија одрживог посматрања и вештине потребне за одрживу оперативност постоје у многим земљама, а детаљно знање о квалитету ваздуха је потребно како би се смањили штетни ефекти загађености који остављају последице на здравље.