18. 02. 2021
Проф. др Драган Голубовић
(1947-2021)
Проф. др Драган Голубовић рођен је 21. маја 1947. године у Лопашу (општина Пожега) у породици Миломира и Наталије Голубовић. После основног образовања у свом месту, 1966. године завршио je Техничку школу у Ужицу, а 1971. године дипломирао на Машинском факултету Универзитета у Београду.
Магистарску тезу „Разматрање могућности коришћења еквивалента струготине при оптимизацији обраде метала бушењем“ одбранио је 1975. године, а докторску дисертацију „Прилог оптимизацији стабилности управљања аутомобила“ 1980. године на Машинском факултету у Крагујевцу.
Прво запослење професора Голубовића било је у Техничкој школи у Чачку 1970. године, а 1975. године на тек основаном Педагошко-техничком факултету у Чачку евидентиран је као први запослени у матичној књизи запослених. Развојни пут Драгана Голубовића на чачанском Факултету почео је избором у звање асистента, по том доцента 1980. године, ванредног професора 1985. У звање редовног професора изабран је 1992. године.
Професор Голубовић је свој радни век који је трајао 42 године посветио истраживањима у техници и образовању. Посебан допринос постигао је у резултатима који су се односили на унапређење образовања из области технике и информатике за различите образовне нивое, од основног до високог. Шире поље његовог стручног и научног интересовања била је примењена механика, области: динамике система, механике трибологије, пројектовање специјалних механичких и мехатроничких система и развој експерименталних метода у тим областима. Реализовао је бројне научноистраживачке и развојне пројекте, а на 19 пројеката био је руководилац научноистраживачких тимова. Аутор је шест монографија, шест универзитетских уџбеника и преко педесет других публикација. Био је аутор или кооаутор више од 250 радова објављених на стручним и научним скуповима, часописима, зборницима радова и другим публикацијама. Био је креатор неколико техничких решења. Заслужан је за развој факултетских лабораторија: за механику и за мехатронику.
Поставио је темеље техничког и информатичког образовању у Србији и више од 30 година свесрдно се залагао за унапређивање високог образовања наставника из те области. Као одговор на потребе индустрије, иницијативом и радом допринео је развоју нових студијских програма на Факултету: Техника и информатика и Мехатроника (1990. године) који су омогућили стручно образовање многим професорима технике и информатике и дипломираним инжењерима мехатронике. Предавао је више предмета а највише се посветио предметима: Техничка механика, Механика машина и Инжењерска механика. Аутор је Дидактичке збирке за техничко и информатичко образовање од 5. до 8. разреда (од 1990. године). Више од 20 генерација основаца је предмет Техничко образовање, сада Техничко и информатичко образовање, учило из уџбеника чије је потписник био професор Голубовић.
Везаношћу за школовање будућих професора техничког образовања и професора технике и информатике, касније мастер професора технике и информатике, проф. др Драган Голубовић је посебну пажњу посвећивао њиховом иницијалном образовању, а потом и стручном усавршавању организујући конференције (Актуелна питања радног и политехничког образовања у Србији 1980, Техничко и информатичко образовање 2006, 2008, 2010, 2012. ), семинаре и посебне пројекте. Менторски је радио са 450 дипломаца, 18 магистара и шест докторских дисертација.
Сарађивао је са институтима, а у сарадњи са привредом остварио је значајне резултате у усвајању нових производа чинећи значајну подршку како великим индустријским системима тако и малој привреди. У циљу професионалног усавршавања више пута је боравио на познатим институтима и универзитетима у земљи и иностранству (МАДИ Москва, ЧВУТ Праг, Технички универзитет у Дрездену, Технички универзитет у Темишвару, Универзитет Ланкастер и др.).
Професор Голубовић је обављао значајне стручне и руководеће послове на Факултету – био је шеф Катедре (1980-1982, 2001-2012), продекан за наставу (1986-1988), декан (1988-1992). На Универзитету у Крагујевцу био је проректор за финансије и развој (1994-1996), члан Већа за техничке науке и члан Савета Универзитета. Био је члан Просветног савета Србије (1982-1986), председник Комисије за техничко образовање (1980-1990), члан Комисије за Завода за унапређивање образовања и васпитања (2001-2008), председник Комисије за лиценцу за предмет Техничко и информатичко образовање Министарства просвете Републике Србије (2006-2011).
Добитник је бројних признања, од којих се издваја Децембарска награда града Чачка која му је додељена у години пензионисања. На самој додели признања професор Голубовић је рекао: - Хвала граду Чачку што је био иницијатор за формирање некадашњег Педагошко -техничког, а данас Факултета техничких наука у Чачку, на коме сам постигао све резултате због којих сам данас награђен.- рекао је те 2012. године.
Ове 2021. године резимира се не само професионални рад професора Голубовића већ и његов живот. Посебно поносан на своје синове, професор Драган Голубовић је сматрао да је његова породица заправо његов највећи успех.
Проф. др Драган Голубовић, редовни професор у пензији биће сахрањен у суботу 20. фебруара у 12 сати на Градском гробљу у Чачку.